Home » Oživljavanje 90-ih: zašto bi ovih 6 marketinških trendova trebalo ostati u prošlosti

Oživljavanje 90-ih: zašto bi ovih 6 marketinških trendova trebalo ostati u prošlosti

Devedesete — desetljeće definirano grunge  modom, boy bendovima i rađanjem interneta — neprestano se vraćaju u našu kolektivnu svijest. Od mode (vidimo te, mama jeans) do glazbe, pa čak i dizajna interijera, čini se da su posljednje godine prije tisućljeća žive i zdrave u današnjoj kulturi.

Poput većine nostalgičnih obnova, utjecaj ponovnog pokretanja 90-ih je dvostruk. Prvo, ponovno oživljavanje trendova desetljeća budi sjećanja svima koji su odrasli u 90-ima. Također izaziva znatiželju mlađih generacija, koje su prvi put potpuno promašile to doba.

Kao rezultat toga, ne čudi da trgovci posvuda grabe priliku da kapitaliziraju ovu čežnju za prošlošću.

Retro nije uvijek najbolji način za marketing rasta

Međutim, nisu svi postupci iz 90-ih vrijedni oživljavanja (držite ruke tako da ih možemo vidjeti, obrve tanke poput olovke). I, nažalost, kada je riječ o marketinškim praksama, postoji mnogo strategija iz 90-ih za koje se čini da se vraćaju samo zato što nas zapravo nikada nisu ni napustile.
Ako se borite sa zastarjelim marketinškim tehnikama u svom poslovanju, imamo vas. Nakon više od 10 godina u poslu, tim Orange Pegs koji se sastoji od hakera za rast, dizajnera i kreativaca sigurno nije Nova djeca u bloku kada je u pitanju razvoj provjerenih marketinških taktika vođenih podacima koje proširuju doseg marke i bazu klijenata. Naša je misija našeg tima postići da vaš prodajni i marketinški tim NSYNC optimizira rezultate kampanje i poveća prihod.

Evo šest zastarjelih marketinških praksi iz 90-ih koje nisu izdržale test vremena — i treba ih Quantum Leaped vratiti tamo odakle su došle.

Zastarjeli marketinški trend 1: pretrpane, nezgrapne web stranice

Svijet je prvi put okusio World Wide Web 90-ih — i uzeli smo sve što je naš dial-up pristup Internetu mogao dobiti. Sve ove godine kasnije, još uvijek vidimo pretrpane, nezgrapne web stranice koje nisu prilagođene korisniku ili SEO optimizirane. Nezgrapna stranica, kojom je teško upravljati, može utjecati na kredibilitet vaše tvrtke. Što je još gore, budući da postoji toliko mnogo konkurenata u gotovo svakoj industriji, web stranica koja je zastarjela ili spora može dovesti potencijalne kupce izravno do vaše konkurencije.

Pojednostavite svoju web stranicu, učinite je prilagođenom korisniku i privlačnom za navigaciju i nemojte je zatrpati konkurentskim ponudama i nepotrebnim informacijama. Današnje tržište privlače minimalistički i odvažni stilovi. Estetika dizajna koja se ističe često je elegantna i visokog kontrasta.

Zaključak: kada je riječ o 90-ima, stvarno je vrlo malo o UX/UI i web dizajnu što biste trebali ponijeti sa sobom u ovo stoljeće.

Zastarjeli marketinški trend 2: Nametljivi skočni oglasi

Ako ste živjeli u 90-ima, znate koliko su skočni oglasi bili odvratni. Toliko da su mnoga kućna stolna računala u nekom trenutku instalirala “Blokator skočnih prozora”, aplikaciju koja je zaustavljala skočne prozore prije nego što su stigli do vas.

Zašto?

Logika je bila zdrava. Skočni prozor prekida radnju korisnika i pruža informacije koje bi inače mogle biti propuštene. Skočni prozori za nove proizvode, rasprodaje, darivanja i druge obavijesti bili su uobičajeni.

Problem s nametljivim skočnim oglasom je taj što je pretjeran. Skočni prozori i dalje su relevantni, ali su postali mnogo profinjeniji.

Današnje marketinške strategije uključuju mekši i puno rjeđi pristup skočnim prozorima. Razmislite o skočnim prozorima za kupite popis telefonskih brojeva upozorenja o napuštenim košaricama ili obavijesti o nadolazećim podsjetnicima za registraciju događaja — ostavite višestruke skočne prozore za oglašavanje rasprodaja u 90-ima. Suptilniji pristup skočnim prozorima može ih održati relevantnima, a da ne smetaju korisniku do točke napuštanja.

kupite popis telefonskih brojeva

Zastarjeli marketinški trend 3: kultne reklame iz 90-ih

Svi znamo one…

Uvijek je bilo pjesme, bezobraznih dijaloga i obično nekog previše koreografiranog plesa. Dok nas jinglovi još uvijek prate dugo nakon 90-ih, poruke i proizvodi? Ne toliko.

Današnje tržište manje se bavi izgledom i dojmom reklame, a više porukom koja se prenosi.

Zašto mi treba ovaj proizvod? Kako će to promijeniti moj svakodnevni život? Koje su sve namjene ovog proizvoda ili usluge koje burkina faso vodi možda nisam uzeo u obzir? Gdje ga mogu nabaviti?

Uspješne moderne marketinške reklame danas izgledaju kao online oglasi, koji se obično prikazuju putem platformi društvenih medija. Poruka je jača, jasnija, kraća i nije zamaskirana džinglovima i plesnim pokretima. Da biste se istaknuli, morate prenijeti svoje mišljenje publici koja ima kraći raspon pažnje nego ikad prije.

Krilatice i džinglovi nisu nužno OUT — ali poznavanje najboljeg načina da ih predstavite ključno je za uspjeh na potrošačkom tržištu koje je preplavljeno reklamama i videosadržajem.

Zastarjeli marketinški trend 4: pretrpavanje ključnim riječima

Kako se ranih 90-ih pojavio internet, tako se pojavila i ideja da pomoću ključnih riječi možete privući promet na svoju web stranicu. Uključivanjem pravih ključnih riječi o vašoj tvrtki, mrežni promet na cijelom internetu mogao bi lakše pronaći vaš sadržaj.

Uđite u eru pretrpavanja ključnim riječima, čina umetanja ključnih riječi u sadržaj — čak i na neprirodnim lokacijama na web stranici ili članku — kako biste poboljšali svoj SEO rezultat.

Sada prepoznajemo da se gomilanje ključnih riječi čini lošim iz vrlo dobrog razloga. Tijekom godina, Googleov algoritam se razvio kako bi cn brojevi pomogao prepoznati, pa čak i kazniti ovu sumnjivu praksu. U najgorem slučaju, pretrpavanje ključnim riječima može navesti Google da cijelu web-lokaciju stavi na crnu listu.

Danas postoje mnogo prirodniji, organski načini za poboljšanje SEO-a bez nasumičnog i agresivnog umetanja ključnih riječi u tekst. Ciljani, kvalitetni sadržaj bloga, optimizirani meta opisi, održavanje dosljedne prisutnosti na društvenim mrežama i pravilno indeksiranje stranica i blogova samo su neki od načina na koje smo se sada odlučili pozabaviti SEO rangiranjem.

Zastarjeli marketinški trend br. 5: neželjena e-pošta

Spam e-pošta prvi put se pojavila na sceni 90-ih — i od tada muči naše pretince za pristiglu poštu. Tada je to imalo smisla (nekako). Ekonomija u procvatu 90-ih zajedno sa svačim koji se prijavio za svoj osobni račun e-pošte predstavlja jedinstvenu priliku. Marketinški stručnjaci shvatili su da mogu isporučiti informacije potrošačima bez prethodnog troška pošiljatelja ili kupnje oglasa u tiskanom formatu.

Počele su neželjene e-pošte i jako su stizale.

Od 90-ih smo naučili da je marketing putem e-pošte ogroman pokretač prihoda i da pruža izvrstan put za marketing koji je strategija s niskim ili besplatnim troškovima. Međutim, ne može se precijeniti važnost personaliziranja e-pošte i poštivanja pristigle pošte vašeg čitatelja.

Zastarjeli marketinški trend 6: Trendovski marketing vođen nagađanjima

Ako oduzmete jednu stvar s ovog popisa, znajte da vas samo skakanje nasumično odabranih marketinških taktika neće nikamo odvesti kada su u pitanju održive, skalabilne marketinške strategije.

Scroll to Top